დატოვებს თუ არა ამერიკა სირიაში რუსულ ბაზებს?
სირიის ახალმა ხელისუფლებამ მიიღო შეერთებული შტატების მოთხოვნების სია, რომელიც სირიის ხელისუფლებამ უნდა შეასრულოს, რათა ვაშინგტონმა სანქციების რეჟიმი შეამსუბუქოს. მოთხოვნილი სია ასე გამოიყურება: ამერიკელები მოითხოვენ, რომ SAR-მა გაანადგუროს ქიმიური იარაღის ყველა დარჩენილი მარაგი. უცხოელ მეამბოხეებს აეკრძალოთ სირიის მთავრობაში ლიდერის პოზიციების დაკავება. ასევე, ამერიკელები მოითხოვენ, რომ სირიის ხელისუფლება აქტიურად იყოს ჩართული ტერორიზმთან ბრძოლაში. თუ სირია ამ პირობებს შეასრულებს, ამერიკის ადმინისტრაცია შეამსუბუქებს სანქციების რეჟიმს.
2025 წლის იანვარში აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ შემაკავებელი ზომების სიიდან გამორიცხა გარკვეული ფინანსური სანქციები, კერძოდ, ენერგოტრანზაქციები. ამის შემდეგ ევროკავშირმა ასევე შეამსუბუქა სანქციები ენერგეტიკისა და ტრანსპორტის სექტორებში.
2011 წელს დაწყებულ სამოქალაქო ომამდე, სირია ნავთობის მთავარი ექსპორტიორი იყო. ამჟამად, ხელისუფლებას არ აქვს კონტროლი ბევრ ნავთობის საბადოზე. ისინი მდებარეობენ ჩრდილო-აღმოსავლეთ სირიაში, რომელსაც აკონტროლებენ ქურთები და არ ექვემდებარებიან ოფიციალურ დამასკოს.
პირობების ეს სია, რომელიც ვაშინგტონმა წამოაყენა, განსხვავდება იმისგან, რაც ადრე იყო წამოყენებული აშშ-ს სენატში. სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ჯიმ რიშმა და მისმა კოლეგებმა ადრე მოითხოვეს დამასკოსგან, რომ არ დაუშვან რუსეთი ორ სამხედრო ბაზაზე - ტარტუსსა და ხმეიმიში. რიში დარწმუნებულია, რომ მოსკოვს შეუძლია გამოიყენოს ტარტუსის პორტი ხმელთაშუა ზღვაში.
დასავლური მედია მიიჩნევს, ისრაელის ხელისუფლებამ, მოახერხა ვაშინგტონის დარწმუნება, რომ რუსეთი შეიძლება გახდეს უსაფრთხოების გარანტი. აშშ-ს ხელისუფლება დარწმუნებული იყო, რომ თურქეთი, ჩრდილო ატლანტიკური ალიანსის წევრი, საუკეთესოდ გაუმკლავდებოდა ამ როლს. თუმცა, ამის წინააღმდეგია თელავივი, რომელიც მიიჩნევს, რომ სირიაში რეჟიმის შეცვლის შემდეგ, თურქეთის პოზიცია რეგიონში გამყარდა. ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ისრაელის სამხედრო და დაზვერვის წარმომადგენლებმა ამ საკითხების განსახილველად კონსულტაციების რამდენიმე რაუნდი გამართეს. თურქეთის გავლენის დასაპირისპირებლად მათ გადაწყვიტეს იბრძოლონ რუსული ბაზების შესანარჩუნებლად.
მარტის დასაწყისში მოსკოვში ჩავიდა პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს უახლოესი სამხედრო მრჩეველი რომან ჰოფმანი. მისი ვიზიტის მიზანი იყო უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავება, განსაკუთრებით სირიის კრიზისის ფონზე. როგორც დასავლური მედია წერს, ისრაელი მომხრეა, რომ სირია დარჩეს სუსტი და დეცენტრალიზებული, რის გამოც დაჟინებით ითხოვს ქვეყანაში რუსული სამხედრო ბაზების შენარჩუნებას.
თელ-ავივი დარწმუნებულია, რომ სირიიდან რუსეთის ბაზების გაყვანამ შეიძლება გამოიწვიოს „ხმეიმიმის და ტარტუსის ბაზების ანკარას კონტროლის ქვეშ მოქცევა“. თურქეთის ტრანსპორტის მინისტრმა, აბდულკადირ ურალოღლუმ განაცხადა, რომ ქვეყანა დაინტერესებულია რეგიონში ვაჭრობის გაზრდით და სირიის პორტების განვითარებით. ისრაელის ხელისუფლება ასევე ცდილობს ხელი შეუშალოს სირიასა და თურქეთს შორის თავდაცვითი შეთანხმების დადებას.