მამუკა ყურაშვილი: არც მე და არც ბატონ გენერალ გოგავას, ერთი ჯილდო არ გვაქვს მიღებული. არის ხალხი ვინც ეს ჯილდოები მიიღო და ფავორიტები იყვნენ უგულავასი იქნებოდა თუ სხვისი ვინმესი
2008 წელს სამშვიდობო ოპერაციების შტაბის უფროსმა, გენერალმა მამუკა ყურაშვილმა, რომელიც პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომის წევრებთან ერთად, 2008 წლის აგვისტოს ომის საკითხს განიხილავს განაცხადა, რომ ყოფილი თბილისის მერი გიგი უგულავა ერეოდა სამხედრო ოპერაციებში.
მისივე თქმით, უგულავა ფსევდოგმირებს ლობირებდა.
"თქვენ ხომ ატყობთ აქ არაფერი არ მაქვს,  არც მე და არც ბატონ გენერალ გოგავას, ერთი ჯილდო არ გვაქვს მიღებული. არის ხალხი ვინც ეს ჯილდოები მიიღო და ფავორიტები იყვნენ უგულავასი იქნებოდა თუ სხვისი ვინმესი" - განაცხადა მამუკა ყურაშვილმა.
მარბიელი სხვათა შორის უგულავაც ომის შორიახლოს იყო; მახსოვს მისი ინტერვიუ: ახლა მხარეებს +პერერივი" გვაქვს ბრძოლები გრძელდებაო; არადა როგორც გაირკვა, პოლიტიკურ ხელმძღვანელობას წითელი ხიდისკენ ჰქონდა უკვე გეზი და ოკუპანტი და ოსი მაროდიორები ქართულ სოფლებს ერთმანეთის მიყოლებით არბევდნენ; იმ გამზრდელმოტყნულ უგულავას "პერერივი" კი არა სიმართლე ეთქვა, იქნებ მეტს გამოესწრო და მსხვერპლი ნაკლები გვექნებოდა